Koupit nebo pronajmout?
Nemovitost
Lokalita

 

 

 

 

 

 

 

 

Chci prodat nemovitost, jak postupovat.

 

  Prvním krokem většiny lidí prodávající nemovitosti je přesvědčení, že si nemovitost bez problému prodají sami nebo zadají prodej do nabídky více realitkám: ať si vydělá ten rychlejší". To se někomu zpočátku může zdát jako nejlepší možné řešení, ale je tomu právě naopak. Dovolte abychom Vám ve zkratce vysvětlili, jaké nástrahy a negativa takový postup skrývá. Nabízení nemovitosti prostřednictvím soukromého inzerátu nedoporučujeme, jelikož se Vám ozve několik realitních kanceláří, které čerpají právě ze soukromé inzerce, a které naslibují rychlý prodej.

  Často však prodávající realitním kancelářím podlehnou díky nečekanému a mnohdy předstíranému zájmu o jejich nemovitost, ale nakonec se Vám ani neozvou, Vaše nemovitost se objevuje na stejných inzertních místech s často odlišnými údaji a především za zcela odlišnou cenu. Zájemce o koupi taková nemovitost samozřejmě odrazuje. Navíc žádná realitní kancelář se plnohodnotně nevěnuje zakázce, jejíž realizaci nemůže mít 100% pod kontrolou.

  Samostatný prodej nemovitosti bez zkušeností, bez odborné a právní pomoci skrývá rizika, o kterých prodávající zpočátku nemá tušení, a pak je mnohdy pozdě nastalé problémy řešit. Proto doporučujeme výběr silného a profesionálního obchodního partnera - realitní kanceláře, která je důvěryhodná, a která Vám zajistí kompletní právní servis, plnou spolupráci a pomoc při prodeji Vaší nemovitosti.

 

Exkluzivní smlouva" Ano nebo Ne?

 

  Vždy doporučujeme spolupracovat s realitní kanceláří na základě písemné smlouvy. Smlouva je závazek především pro realitního poradce. Ve smlouvě se poradce zavazuje hned k několika povinnostem, které by měly ze smlouvy jasně vyplývat. Jsou to především prezentace Vaší nemovitosti na nejsledovanějších místech, tzn. na internetu, v tisku, v reklamních skříních, nabízet nemovitost klientům realitní kanceláře z databáze poptávek.

  Podstoupit prohlídky Vaší nemovitosti a poskytnout zájemcům nejen veškeré informace o nemovitosti, ale také o průběhu celého obchodu včetně finančního poradenství. Povinností poradce je také podávat Vám pravidelně informace týkající se zájmu o Vaši nemovitost, statistiku návštěvnosti inzerátu, zajistit právní servis, zastupovat Vás na katastrálním úřadě a poskytnout další služby jako předání nemovitosti a pomoc s daňovým přiznáním. Povinností prodávajících ve smlouvě jsou pouze umožnit prohlídku nemovitosti zájemci, kterého realitní poradce přivede, předat veškeré informace týkající se nemovitosti realitnímu poradci potažmo zájemci.

  Jediná sankce, která by ve smlouvě měla být je, že neuzavřete smlouvy týkající se převodu Vaší nemovitosti bez součinnosti realitní kanceláře. Realitní kancelář Vás v těchto věcech plně zastupuje a má zkušenosti a plné právní podvědomí o skutečnostech, které by mohly nastat, tedy Vás tímto i chrání. Byli byste tedy sami proti sobě, kdybyste chtěli kancelář obejít, protože společnou prioritou kanceláře a Vaší je přece nemovitost prodat. Nyní jistě uznáte, že exkluzivní smlouva pro realitního poradce není žádná výhra, ba naopak je to závazek, který musí plnit a v případě, že se tak neděje, můžete spolupráci kdykoliv ukončit výpovědí takovéto smlouvy.

 

Průběh prodeje nemovitostí.

 

  Poté, co realitní kancelář obstará vážné zájemce o nemovitost, podepíše se zájemci podobnou smlouvu o zprostředkování (exluzivní smlouvu)jako na počátku s prodávajícím, s tím, že zájemce složí v realitní kanceláři peněžní částku jako rezervační poplatek. To je pak důkazem jejich vážné vůle uzavřít obchod a nemovitost koupit.

  Následuje podpis smlouvy o budoucí kupní smlouvě oběma stranami, která již obsahuje text kupní smlouvy a navíc obsahuje ujednání jakým způsobem bude kupující koupi financovat, zda-li z vlastních zdrojů či hypotečního úvěru, kam a kdy složí kupující částku kupní ceny. Současně s touto smlouvou se uzavírá smlouva o advokátní úschově, která pojednává o úschově kupní ceny a toku peněz po převodu nemovitosti. Advokátní úschova kupní ceny je vlastně pojistka pro obě strany, kdy jsou peníze uchovány u nezávislé osoby (advokát, notář, banka), do chvíle než jsou novými vlastníky nemovitosti kupující.

  Pokud se během obchodu stane neočekávaná událost, která by znemožnila obchod dokončit, peníze se z úschovy vracejí zpět složitelům (kupujícím). Povinností prodávajících v případě prodeje nemovitostí v osobním vlastnictví, je do tří měsíců od převodu nemovitosti podat daňové přiznání a zaplatit daň z převodu nemovitosti ve výši 4% z prodejní ceny. Částka ve výši daně zůstává v úschově do chvíle předložení potvrzeného daňového přiznání finančním úřadem a dokladem o zaplacení daně, pak se tento zůstatek vyplatí z úschovy prodávajícím. Úschova částky k zaplacení daně slouží především jako pojistka pro kupující, aby byla prodávajícím daň řádně uhrazena, jinak tato povinnost prodávajících přechází na kupující.

 

 

    Vytvořit poptávku

    • Byty
    • Domy
    • Rekreační objekty
    • Komerční nemovitosti
    • Pozemky
    • Ostatní

    Upřesnit

    Cena a plocha

    m2
    m2
    m2
    m2

    ... nebo vyberte celý kraj či okres

    Vlastnictví

    Konstrukce

    Typ budovy

    Vybavení

    Charakteristika

    IS sítě

    Umístění v obci

    Vyhledat vhodné nemovitosti

    • Byty
    • Domy
    • Rekreační objekty
    • Komerční nemovitosti
    • Pozemky
    • Ostatní

    Upřesnit

    Vyhledat fulltextově

    Cena a plocha

    m2
    m2
    m2
    m2

    ... nebo vyberte celý kraj či okres

    Vlastnictví

    Konstrukce

    Typ budovy

    Vybavení

    Charakteristika

    IS sítě

    Umístění v obci